Aspekty prawne kształcenia doktorantów

Czas trwania

10 h

Koszt udziału

799.0

Forma

online

Terminy

15-16.10.2024 r. godz. 10:00 – 15:00

O szkoleniu

Dwudniowe szkolenie dedykowane jest w szczególności władzom szkół doktorskich, a także pracownikom administracji akademickiej odpowiedzialnym za sprawy doktoranckie. Obejmuje ono wprowadzenie do tematyki kształcenia doktorantów, w tym modelu kształcenia, czasu trwania, podstaw oraz jakości kształcenia. Omówiona zostanie rekrutacja do szkoły doktorskiej, wymagania stawiane kandydatom oraz procedury przyjęcia i odmowy. Kolejne części szkolenia dotyczą przygotowania indywidualnego planu badawczego, oceny śródokresowej oraz praw i obowiązków doktorantów. Uczestnicy zapoznają się również z procedurami zawieszenia kształcenia w związku z rodzicielstwem, zakończeniem kształcenia oraz skreśleniem z listy doktorantów. Omówiona zostanie także materia uregulowania w regulaminie szkoły doktorskiej oraz wydawanie decyzji w indywidualnych sprawach doktorantów. Szkolenie obejmuje pracę na kazusach oraz sesje pytań i odpowiedzi.

Prowadzący

Barbara Pietrzyk-Tobiasz

r.pr. Barbara Pietrzyk-Tobiasz

Specjalistka z zakresu prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prawa znaków towarowych. Ukończyła aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie i uzyskała tytuł radcy prawnego. Absolwentka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w dyscyplinie nauk prawnych, aktualnie przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej. Wiceprzewodnicząca Krajowej Reprezentacji Doktorantów w kadencji 2023 i 2024, Przewodnicząca Biura Prawnego KRD od 2022 r., zastępca Rzecznika Praw Doktoranta KRD od IX 2021 r. Członek delegowany przez KRD do Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autorka publikacji naukowych z zakresu prawa własności przemysłowej i prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadzi szkolenia w szczególności z zakresu procedur awansu naukowego, kształcenia doktorantów oraz własności intelektualnej. Aktywnie zaangażowana w działalność społeczną w okresie kształcenia, pełniąc funkcje m.in. w organach samorządu doktorantów UMCS od 2019 r., członka senatu i komisji senackich UMCS, członka Rady Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS, jak również członka komisji rekrutacyjnych i stypendialnych. Koordynatorka i uczestnik licznych projektów naukowo-społecznych. Uhonorowana nagrodą „Serce za Serce” OIRP w Lublinie za działalność prawną pro bono.

Wojciech Kiełbasiński

r.pr. Wojciech Kiełbasiński

Ekspert z zakresu prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Autor publikacji naukowych, prowadzący szkolenia w szczególności z obszaru procedur awansowych, spraw doktoranckich, spraw studenckich, systemu świadczeń dla studentów. Rzecznik Praw Doktoranta Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu i uzyskał tytuł radcy prawnego. Od początku studiów zaangażowany w działalność na rzecz społeczności akademickiej. W przeszłości aktywnie działał w samorządzie studenckim UMK oraz reprezentował studentów w organach kolegialnych uczelni. Był również m.in.: członkiem Rady Studentów Parlamentu Studentów RP, Przewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich oraz ekspertem PKA ds. studenckich. Interesuje się prawem sportowym. Ukończył FIFA/CIES Programme in Sports Management.